Uwaga na firmy hostingowe oferujące “ekstra” usługi

W ostatnim czasie pojawiło się wiele komentarzy dotyczących firmy Euweb Sp. z o.o., która wykonywała telefony do posiadaczy domen z końcówkami .pl, z informacją o tym, że odnotowali próbę zarejestrowania w domenie .com takiej samej nazwy strony. Firma kusi potencjalnego klienta możliwością “zablokowania” domeny za kilkaset pln, czyli innymi słowy oferuje pierwszeństwo w wykupieniu domeny z inną końcówką. Głównym problemem tych działań jest fakt, że jest to zwykłe naciąganie ludzi na kilkaset złotych i oferowanie im czegoś, czego nie potrzebują.

Gdzie jest policja?

Temat powrócił po paru latach. Wszyscy zadają sobie jedno pytanie – dlaczego służby nie dążą do ujęcia sprawców tych praktyk, które są zwyczajnym oszustwem? Firma jest zarejestrowana i działa na wpół legalnie. Z punktu widzenia moralnego te praktyki są bardzo nieetyczne. Nie zawahamy się stwierdzając je oszustwem. Ciągle staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie odnośnie braku reakcji ze strony policji czy prokuratury, jednak przy okazji mamy nadzieję na zakończenie farsy z rejestracją domen .com za horrendalnie wysokie pieniądze.

Nowe ogłoszenie

Kilka dni temu w serwisie Infoludek.pl ukazało się ogłoszenie dotyczące pracy na stanowisku telemarketera. Nadawcą ogłoszenia była właśnie firma EUWEB sp z o o., najwidoczniej firma kontynuuje swoje wątpliwie moralne praktyki, jakby nigdy nic, poszukując nowych konsultantek. Osoby zgłaszające się do tej pracy nie mają pojęcia o tym, że praca balansuje na granicy prawa. W ogłoszeniu nie ma informacji, w jakiej sprawie będą wykonywane telefony.

Nowe ofiary oszustwa

Również jakiś czas temu otrzymaliśmy wiadomość od dwutygodnika Biznes Wrocławski o kontynuacji sprawy, o której pisał Marek Sierpień w Dzienniku Internautów. Wyszło na jaw, że jedna z czytelniczek BW padła ofiarą oszustów z firmy Euweb. Pani Kasia mówi, że obecnie dysponuje fakturą pro-forma oraz potwierdzeniem rejestracji domeny ****.com na kwotę 603,90 PLN. Jest to jak widzimy kwota zawrotna, szczególnie w czasach, w których domenę można wykupić samodzielnie za znacznie mniejsze pieniądze.

Kontakt w sprawie oszustw

Wiemy, że problem nie jest nowością, dlatego prosimy o kontakt każdą osobę, która dostała podobną ofertę od Euweb. W szczególności zależy nam na informacji od każdego, z kim kontaktowano się po 25 maja 2005. Wartym przypomnienia faktem jest to, że tę firmę można znaleźć również pod nazwą Autoryzowany przedstawiciel Europa Web KB. Praktyki firmy są niemoralne, wiele osób pada ofiarą naciągania. Ludzie nadal nie są do końca świadomi tego, że są naciągani na zawrotne kwoty. Firma bazuje na niewiedzy oraz na naiwności osób, do których wykonuje telefony. W Internecie można natknąć się na dość dużą ilość tekstów/komentarzy, osób, które opisują historie zetknięcia się z tą firmą. Prosimy o zgłaszanie sygnałów za pomocą formularza kontaktowego. Na podstawie wszystkich materiałów, które uda nam się zebrać, postaramy się stworzyć artykuł na temat działalności firmy Euweb Sp. z o.o.