Zatrzymano oszustów prowadzących fikcyjny sklep

Udana interwencja policjantów z Wrocławia w sprawie internetowych oszustów. Wczoraj, tj. 01.08.2006 r., w godzinach popołudniowych, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwóch mężczyzn, mieszkańców Kołobrzegu. Okazało się, że zatrzymanie było efektem prowadzonego przez kilka miesięcy śledztwa w sprawie fikcyjnego sklepu sprzedającego sprzęt komputerowy – eurogsm.de/polska.

Od czego się zaczęło?

Cała sprawa rozpoczęła się w maju, kiedy na komisariat policji zaczęły zgłaszać się osoby, które zgłaszały oszustwo przy wykonywanych przez nich zakupach. Problem poszkodowanych polegał na tym, że po wpłaceniu pieniędzy na konto sklepu, nie otrzymywali oni zakupionych produktów. Jak okazało się w toku śledztwa, sklep faktycznie funkcjonował, jednak tylko w postaci strony internetowej. Produkty, które były na niej “sprzedawane” w rzeczywistości nie istniały.

Do akcji wkroczyła wrocławska KWP

Do pracy zabrali się funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarze wrocławskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. Ich głównym celem było ustalenie przede wszystkim, kto jest sprawcą przestępstwa. Dodatkowo prowadzone było śledztwo w sprawie kwestii pochodzenia serwera, na którym zamieszczona była strona, a także skąd była ona zarządzana. Działania policjantów dość szybko przyniosły skutki i nastąpiło zatrzymanie.

Na czym polegał przekręt eurogsm?

Zatrzymanymi okazali się być mężczyźni w wieku 28 i 29 lat. Podczas przesłuchania podzielili się oni swoim niemoralnym planem. Sprawcy przeprowadzili się do Wrocławia ze wcześniej wspomnianego Kołobrzegu, by tutaj rozpocząć realizację swojego pomysłu. Nie był on zbytnio skomplikowany, jednak wymagał podjęcia kilku działań. Przede wszystkim, w kwietniu tego roku, mężczyźni wynajęli mieszkanie na Starym Mieście. W nim rozłożyli cały sprzęt komputerowy, który był im potrzebny do prowadzenia fikcyjnego sklepu. Następnie wykupili serwer i założyli stronę internetową, na której oferowali sprzęt elektroniczny w korzystnych cenach. W sprzedaży znajdowały się telefony, aparaty fotograficzne, komputery, notebooki, a nawet telewizory plazmowe i LCD. Tak jak wcześniej zostało wspomniane, artykuły te miały bardzo korzystną cenę, dodatkowo sloganem reklamowym sklepu było “Obcinamy VAT”. Produkty były oferowane po cenach nawet o 20% niższych od tych oferowanych przez innych, uczciwych sprzedawców, dlatego nic dziwnego, że skusiło się na nie wiele osób. Szacuje się, że liczba poszkodowanych, którzy dali się nabrać na metody nieuczciwych handlarzy, może sięgać nawet tysiąca.

Przestępstwo prawie dopracowane

Sam wygląd strony internetowej również zachęcał do skorzystania z usług jej założycieli. Każdy sprzedawany towar opatrzony był nie tylko opisem oraz ceną, ale także zdjęciem przedstawiającym jego wygląd. Co więcej, sprzedawcy postarali się o poprawienie swojej wiarygodności – w jednej z zakładek znajdowały się ich zdjęcia wraz z numerami telefonów. Tutaj też jednak można było nadziać się na oszustwo, bo jak się okazało, były to losowe fotografie pobrane z internetu, które miały imitować właścicieli sklepu. Dodatkowo zatrzymani rejestrowali konta na różnych forach internetowych, gdzie podając się za klientów swojego sklepu wystawiali mu pozytywne recenzje, chwalące rzetelność oraz profesjonalizm sprzedawców.

Cały ten misterny plan został zakończony w momencie zatrzymania sprawców przez policję. Działalność “sklepu” została zakończona, a strona internetowa usunięta z czeluści internetu. Mężczyznom grozi kara 8 lat pozbawienia wolności.