Pracodawca żąda kaucji? Nie dajcie się nabrać

Jakiś czas temu zostaliśmy poproszeni o sprawdzenie firmy MIREX. Osoba zgłaszająca się napisała, iż planuje wysłać kaucję do przedstawicieli firmy i nie wie czy warto. Słowo “kaucja” od razu wzbudziło naszą czujność. Jakiekolwiek wpłacanie pieniędzy na konto przedsiębiorców oferujących pracę, zawsze jest bowiem mocno dyskusyjne. Ale po kolei…

MIREX – podstawowe informacje

Firma MIREX oferuje pracę na różnego rodzaju stanowiskach, głównie są to prace chałupnicze. Na stronie internetowej można przeczytać wyłącznie same pozytywy, nawet w sekcji “Komentarze” nie ma ani jednej osoby, która choć trochę byłaby niezadowolona. Osoby zainteresowane pracą w tym przedsiębiorstwie mogły wybrać spośród propozycji związanych z pracami produkcyjno-montażowymi lub biurowo-reklamowymi. Można więc było zdecydować się na pracę przy montażu imitacji biżuterii, produkcji etui do kluczy, wykonywaniu spławików wędkarskich, składaniu długopisów, adresowaniu korespondencji, rozsyłaniu lub roznoszeniu ulotek itp. Firma twierdziła, iż można wybrać kilka stanowisk jednocześnie, aby sprawdzić swoje możliwości. Przy każdym stanowisku była informacja o opłacie startowej. Przedsiębiorstwo konieczność wniesienia opłaty motywowało tym, iż dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie sytuacji, w których zamawiający nie odbierają paczek. W przeciwnym razie firma narażona byłaby na straty. Zwykle kwoty te oscylowały w granicach od 29 do 79 złotych. MIREX zapewniał, że pieniądze wrócą do nadawców, jeśli się rozmyślą i odeślą przesyłki w stanie nienaruszonym. Niestety okazało się, że proceder ten to jedno wielkie oszustwo, które nie ma nic wspólnego z zarabianiem pieniędzy. Opłacone paczki nigdy nie trafiały do odbiorców, a kontakt się urywał.

Opinie dostępne w internecie 

Choć w sekcji “Komentarze” na stronie przedsiębiorstwa można było znaleźć wyłącznie pochlebne opinie, tak w przypadku opinii Google kwestia ta nie przedstawiała się już tak fantastycznie, jak chcieli to przedstawić właściciele firmy. Opiniodawcy zgodnie twierdzą, iż firma MIREX to jawne oszustwo, a po wpłaceniu wymaganej sumy pieniędzy, paczki nigdy nie docierają do opłacających. Zwrot poniesionych kosztów, jak łatwo się domyśleć, nie był możliwy. Firma próbowała się ratować zmianą nazwy na VARIA-POL, ale ta nazwa również była już znana z bardzo negatywnej strony na wszelkiego rodzaju forach internetowych.

Niekończąca się historia

Staraliśmy się usunąć stronę oszustów. Udało nam się to, ale niestety strona w bardzo szybkim czasie powróciła ponownie na innym serwerze. Po usunięciu tej domeny, strona ponownie wróciła na kolejnym serwerze. Chcąc uniknąć wracania strony jak bumerang, napisaliśmy do działów administracyjnych, ale niestety nikt nie wykazał chęci do rozmowy. Będziemy jednak oczywiście pisać do skutku z prośbą o załatwienie tej sprawy, zwłaszcza że właściciel firmy MIREX później VARIA-POL został zatrzymany i przebywa obecnie w areszcie.

Zatrzymanie oszusta 

Zatrzymany choć przebywa w areszcie nie usłyszał jeszcze zarzutów. Wciąż napływają zgłoszenia od poszkodowanych, dlatego służby w dalszym ciągu opracowują sprawę i wniosek. Tego rodzaju oszustwo jest jednak zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Zachęcamy wszystkich poszkodowanych do kontaktu z najbliższymi jednostkami Policji, aby możliwe było jak najszybsze ustalenie skali problemu.