Nie ufajcie wszystkiemu, co jest w sieci

W ostatnim czasie docierają do nas niepokojące informacje na temat firmy Expex Poland. Przedsiębiorstwo to publikuje w sieci ogłoszenia związane z pracami chałupniczymi, które polegają na składaniu długopisów. Niestety jak się okazuje, jest to jedynie dobrze przemyślane oszustwo.

Główne informacje wynikające z ogłoszeń firmy Expex Poland

W internetowych ogłoszeniach, jakie można znaleźć na różnego rodzaju portalach, firma przedstawia swoje działania w samych superlatywach. Z publikowanych treści wynika, iż przedsiębiorstwo zatrudnia 14 000 osób w całej Europie, a w Polsce firma współpracuje z ponad 7 000 osób. Zasady współpracy są bardzo proste i czytelne. Za złożenie 900 sztuk długopisów przedsiębiorca oferuje 1 400 złotych, a za złożenie 450 sztuk – 700 złotych. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dość rzetelnie. Firma ostrzega nawet przed innymi oszustami działającymi w sieci, którzy każą przesyłać pieniądze za przesłanie wstępnych pakietów. Jak się okazuje, jest to jednak wyłącznie hipokryzja ze strony pseudo przedsiębiorców, którzy żerują na naiwności ludzi, chcących dorobić.

Niepokojące sygnały

Choć ogłoszenie wydaje się być klarowne, niestety w rzeczywistości ma ono jedynie uśpić czujność zainteresowanego. Firma twierdzi, że podjęcie współpracy jest całkowicie bezpłatne. Niestety jak wynika z informacji, które do nas napływają, w rzeczywistości konieczna jest wpłata 7 lub 8 zł na identyfikator. Następnie, po uiszczeniu tej opłaty, osoba zainteresowana otrzymuje kolejną wiadomość z prośbą o wpłatę kolejnej kwoty rzędu 10 zł, tym razem rzekomo na ubezpieczenie. Taka praktyka powinna automatycznie wzbudzić czujność. Już teraz przestrzegamy, aby pod żadnym pozorem nie przesyłać jakichkolwiek pieniędzy na wskazane przez oszustów numery konta.

Poszukiwania firmy widmo

Sprawdziliśmy wszystkie informacje dotyczące firmy, jakie dostępne były w internecie. Okazuje się jednak, że podane numery NIP i REGON, jakimi posługuje się firma, są błędne. Co więcej, podane przez Expex Polska dane dotyczące numeru telefonu i adresu również są błędne. Firma w swoich ogłoszeniach zaprasza również do swojej siedziby umieszczając poglądowe zdjęcia budynku, w którym podobno zatrudnieni pracownicy stacjonują na co dzień. Jak się okazuje – taka architektura nawet w pobliżu błędnie wpisanego adresu nie istnieje.

Infantylna i nacechowana błędami treść ogłoszenia

Uczulamy, aby bezwzględnie zwracać szczególną uwagę na treść ogłoszeń dotyczących składania długopisów. Treść jest bowiem często infantylna, źle skonstruowana stylistycznie i przede wszystkim przesycona błędami ortograficznymi. Powinno to wzbudzić niechęć do podjęcia współpracy.

Zgłoszenia poszkodowanych

Z informacji, jakie napływają do nas od poszkodowanych, wynika, iż niektóre osoby opłacały ukryte koszty i poniosły stratę w wysokości nawet 28 zł. Wciąż zbieramy informacje na temat tej firmy, dlatego czekamy na kontakt od wszystkich osób, które miały jakąkolwiek styczność z tym przedsiębiorstwem. Czekamy na wszelkie wiadomości, w których znajdą się kopie rozmów i korespondencji z przedstawicielami Expex Poland oraz dowody wpłat i potwierdzenia przelewów.