Jak nie dać się shackować?

Korzystanie z sieci dla wielu osób jest codziennością, gdyż praktycznie każdego dnia wiele osób sprawdza odpowiedzi na nurtujące go pytania w wyszukiwarce, dokonuje płatności czy też korzysta z mediów społecznościowych. O fakcie korzystania z sieci przez wielu użytkowników wiedzą również hakerzy, którzy szukają coraz to nowszych metod jak zablokować działanie komputera osoby po drugiej stronie oraz wykraść jego dane. Warto zatem wiedzieć co należy zrobić aby nie paść ofiarą ataku hakerów.

Zaprzestanie korzystania z publicznych sieci Wifi

Często będąc gdzieś na mieście lub robiąc zakupy istnieje możliwość skorzystania z publicznej sieci Wifi, która jest darmowa i można z niej korzystać bez ograniczeń w danym miejscu. Pomimo dużej prędkości działania oraz szerokiej dostępności tego rodzaju sieci Wifi mają one bardzo słabe zabezpieczenia. Stanowi to idealną okazję dla hakera do włamania się na komputer lub inne urządzenie elektroniczne danego użytkownika i dokonanie kradzieży danych czy też kradzież środków finansowych z konta bankowego. Wobec tego będąc poza miejscem zamieszkania w celach bezpieczeństwa dobrze jest korzystać jedynie z własnego Internetu mobilnego.

Odrzucanie podejrzanych maili

Równie często występującym zjawiskiem jest obecność maila z niewiadomego źródła. Przeważnie są to maila z instytucji podszywającej się pod bank lub inną instytucję jak operator sieci komórkowej z prośbą o akceptację nowego regulaminu, który tak naprawdę jest umieszczonym wirusem. W tej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność a maile z nierozpoznanych źródeł od razu usuwać nawet bez otwierania. Dobrym pomysłem jest również poinformowanie danej instytucji o zaistniałej sytuacji, iż ktoś próbował podszyć się w celu kradzieży danych oraz zablokowania normalnego funkcjonowania sprzętu elektronicznego danego użytkownika.

Odpowiednie zabezpieczenie swoich haseł dostępu

Obecnie większość osób korzystając z sieci posiada konta na różnych mediach społecznościowych, poczcie mailowej czy też w wielu innych serwisach. W celu zabezpieczenia tych miejsc dobrym pomysłem jest stworzenie skomplikowanych haseł, które są trudne do odgadnięcia oraz co bardziej istotne – do każdego serwisu czy też poczty mailowej należy stworzyć osobne hasło i zrezygnować z możliwości zapamiętywania go przez przeglądarkę internetową.

Stworzenie prostego hasła czy też zaakceptowanie możliwości zapamiętanie danego hasła stwarza niebywałą okazję dla hakera do dostania się do poczty mailowej czy też innego serwisu internetowego i wyrządzenia ogromnych szkód. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność zapisując swoje hasła na kartce lub jako notatkę w swoim telefonie aby były one zawsze pod ręką.

Aktualizacja systemu Microsoft

Kolejnym sprawdzonym sposobem uchronienia siebie przed atakami hakerów i niechcianymi wirusami jest tradycyjna aktualizacja systemu soft zainstalowanego na swoim urządzeniu elektronicznym – komputerze, telefonie lub tablecie. Jest to najprostsza i jednocześnie najbardziej skuteczna metoda przed wirusami oraz atakami hakerów. Powodem wysokiej skuteczności tej metody jest fakt, iż każda aktualizacja zawiera najświeższe sposoby oraz dane na temat nowo powstałych wirusów i metod hakerów, dzięki czemu może to uchronić użytkownika przed niechcianymi zdarzeniami.

W tym wypadku nie ma również konieczności korzystania z płatnych programów antywirusowych. Oczywiście takie rozwiązanie również jest dobre, jednak przeważnie większość nawet płatnych i wysokiej jakości programów antywirusowych nie zabezpiecza w 100% przed każdym rodzajem wirusa. Co więcej każdego dnia powstają nowe wirusy, na które tego typu program może nie być przygotowany i w konsekwencji nie zablokować działania potencjalnego nowego wirusa.